واکنش های نامتعارف در کسانی که به آنها خون تزریق می شود ، چه معنایی دارد ؟

معمولا در ایـن فـرآینـد ارگان هایـی از جمله خون ، رگ های خونی ، کلیـه ها ، قلب ، پـوست ، دستگاه عصبی مرکزی و وریدها به نوعی درگیر هستند، از اینرو می توانند طی ایـن واکنش های نامتعارف ، تا حدودی آسیب ببینند .

ایـن واکنـش های نامتـعـارف در حقیقت به دو دستـه علائم کم اهمیت و علائـم با اهمـیـت فراوان تقسیم می شوند . علائم کم اهمیت شامل تب و لرز ، کمر درد یا سایر دردهای عضلانی ، کهیـر و خارش است . اما علائم با اهمیـت فـراوان شامل تنگـی نـفـس ، سـردرد شـدیـد ، درد قـفـسه سینه و وجود خون در ادرار است که به دلیل همولیز یا تخریب گلبول های قرمز اتفاق می افتند .

معمولا مهمترین علت بروز این اتفاق تزریق خون با گروه خونی متفاوت از گروه خون بیمار است که امکان دارد این امر ناشی از اشتباه در تطابق دادن گروه های خونی قبل از تزریق باشد . بروز این واکنش ها از اهمیـت فوق العاده ای بـرخوردار است ، چرا که عوارض احتمالی ایـن واقـعـه شامل نارسایی حاد کلیه ، شوک آلرژیک مرگ آور و نارسایی قلبی هستنـد که معمولا برای بیـمار بسیـار گران تمام می شود .

پزشکان مهمترین اقدام پیشگیری از بـروز این حوادث را دقت پزشکان معالج در تزریق خون مناسب به بیماری می دانند .

/ 1 نظر / 23 بازدید
m

Oishi بزن روشن شی مژده به آن عزیزانی دنبال تنوع و تغییرات دلنشین هستند بهمن راحتی فقط کافیست یکبار نوشیدنی oishi را امتحان کنید از مارکت های معتبر و فروشگاههای زنجیره ای تهیه فرمائید تلفن دفتر پخش : 44264087-021 www.oishi.ir