.:: آیا می دانید شایع ترین علت کم خونی در افراد چیست ؟ ::.

کم خونی فقر آهن که در حال حاضر جزء شایع ترین علل کم خونی در افراد به شمار می رود ، عبارت است از کاهش گلبول های قرمز خون یا ناکافی بودن هموگلوبین در گلبول های قرمز خون که علل مختلفی دارد . نکته مهمی که در خصـوص کم خونی فقـر آهن وجود دارد ، این است که تمام عواملی که می تواننـد زمیـنـه ساز این نوع کم خونی شونـد ، در نهایـت سبب کاهش جذب آهن یا افزایش نیاز به آهن می شوند .

تصـور کنیـد که خانمی بـه علت قاعدگی دچار خـونـریـزی شده است ، جوانی که جهـش رشـدی سریعی داشتـه اسـت ، خانمـی که بـاردار است ، نـوجـوانی که سو جذب دارد ، همه و همه در معرض ابتلا به این نوع کم خونی هستند .

خستگی ، ضعـف و بی حالی مفرط از جمله علائم شایعی است که اکثـر مبتلایان از آن شکایـت دارند . از علائم دیگر این بیماری می توان به مواردی از جمله حالت تنگی نفس ، تند شدن ضربان قلب ، احساس ناراحتی در شکم، علاقه شدید به خوردن یخ ، رنگ یا خاک ، التهاب زبان و گوشه لب اشاره کرد .

معمولا کسانی که تغذیه نادرست و ناکافی دارند ، سن بالای 60 سال دارند و یا کسانی که به بیماری های گوارشی همچون زخم معده مبتلا هستند از جمله کسانی به شمار می آیند که در معـرض خطـر بالای ابتلا به ایـن نوع کم خونی قـرار دارنـد و از ایـن نظـر حتما باید به وسیله پزشک متخصص مورد بررسی قرار گیرند .

پـزشکان بـرای پیـشگیـری از بـروز ایـن عارضـه رعایـت یـک رژیم غذایی متعادل و سرشار از آهن یا مکمل های آهن را توصیه می کنند و همچنین بر این عقیده اند که اگر کسی از بیماری هایی که خطر ابتلا به ایـن نوع کم خونی را افزایـش می دهـد ، رنج می برند هـر چه سریع تر به فکر درمان خود باشد تا ناچار کم خونی فقر آهن نشود .

/ 0 نظر / 24 بازدید