.:: با کم خونی فقر آهن چگونه برخورد کنیم ؟ ::.

مهمترین قسمت درمان کم خونی فقر آهن تصحیح یا رفع علت زمینه ساز است . در ایـن صورت فقـر آهن را می توان بـه خوبی با مکمل آهـن درمان کرد . هم اکنـون قـرص های آهن در داروخانه موجود است و طبق دستور پـزشک به بیماران داده می شود ، اما توصیـه های مهمی در خصوص مصرف این گونه قرص ها وجود دارد که غالب مردم از آن بی خبرند .

توجه داشته باشید که قرص های آهن را وقتی معده خالی است، میل کنید (حداقل نیم ساعت قبل از غذا ) تا جذب آن بهتـر باشد . اگر معده تان با مصـرف این گونـه قرص ها به هم می ریزد ، می توانید با مقدار غذای کمی آن را میل کنید ( البته به غیر از شیر ) .

اگر داروهای دیگری مصـرف می کنیـد ، بعـد از خوردن آهـن حداقل 2 ساعت صبـر کنیـد و سپس داروهای دیگر را مصرف نمایید . به خصوص اگر داروهای ضد اسید و تترااسایکلین میل می کنید ، بدانید که این داروها در جذب آهن اختلال ایجاد می کنند ، همیشه به یاد داشته باشید که این قرص ها می تواننـد اجابـت مـزاج را سیاه رنگ کنند و نیـز باعث اسهال یا یبوست شونـد . مکمل های آهن را 2 تا 3 ماه پس از طبیعی شدن آزمایش خون ادامه دهید .

از ایـن قرص ها بگذریم تـوجـه به رژیم غذایی هم از اهمیـت فراوانی برخوردار است . سعی کنیـد غذاهای آهن دار مثل گوشت ، باقلا ، لوبیا و سبزی های پربرگ و سبز بخورید و برای جلوگیری از یبوست ، فیبر رژیم غذایتان را افزایش دهید .

/ 0 نظر / 18 بازدید